Podstawą zaliczenia praktyki jest odbycie praktyki w pełnym wymiarze czasu wynikającym z programu studiów oraz osiągniecie efektów kształcenia określonych w sylabusie.
Zaliczenia praktyki dokonuje opiekun praktyk.
Zaliczenie praktyk odbywa się na podstawie opinii wystawionej przez organizatora praktyki oraz na podstawie dziennika praktyki. Wzór opinii oraz dziennika praktyki do pobrania w zakładce Dokumenty.
Student zobowiązany jest do złożenia opinii wraz z dziennikiem praktyk w dziekanacie niezwłocznie po zakończeniu praktyki oraz do wypełnienia w indeksie (s. 82) odpowiednich rubryk związanych z odbytą praktyką: miejsca odbywania praktyki i czasu jej trwania.
Na druku opinii musi znajdować się podpis osoby, która opinię sporządzała. Opinia, która nie spełnia ww. wymogów, nie może stanowić podstawy zaliczenia praktyki.
Student zobowiązany jest do prowadzenia dziennika praktyki, w którym samodzielnie dokonuje opisu czynności wykonywanych podczas praktyki. Wpisy w dzienniku praktyki wymagają zatwierdzenia przez organizatora praktyki.
Zaliczenie praktyki potwierdza się w indeksie poprzez:
- wpisanie oceny wystawionej przez patrona praktyki, jeżeli zgodnie z programem studiów dla praktyki przewidziane jest zaliczenie z oceną,
- wpisanie noty „zaliczono” (zal.), jeżeli zgodnie z programem studiów dla praktyki przewidziane jest zaliczenie bez oceny, a także w przypadku, gdy studentowi zalicza się pracę na poczet praktyki.
Zaliczenie praktyki potwierdza się na karcie okresowych osiągnięć studenta, jeżeli praktyka programowa jest uwzględniona w planie studiów.
Ocena wystawiona przez patrona stanowi podstawę do zaliczenia praktyki przez opiekuna praktyk.
Ocena wystawiona przez patrona nie jest wliczana do średniej ocen.
Praktyce programowej przypisuje się punkty ECTS. Punkty ECTS za odbytą praktykę wliczane są do limitu punktów ECTS ostatniego semestru studiów, chyba że program studiów stanowi inaczej.
Brak zaliczenia praktyki traktowany jest na równi z brakiem zaliczenia przedmiotu.
Ostateczne zaliczenie praktyki musi nastąpić przed dopuszczeniem studenta do egzaminu dyplomowego.