
Profesor Zbigniew Ofiarski urodził się 4 lipca 1959 r. Szczecinie. Jest absolwentem studiów administracyjnych w byłej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie. W 1989 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego na podstawie rozprawy pt. Instytucje samofinansowania dewizowego jednostek gospodarki uspołecznionej w Polsce, napisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Eugeniusza Teglera. W 1997 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego na podstawie dysertacji pt. Sytuacja prawna osoby zagranicznej w polskim prawie dewizowym. W 2003 r. Prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora nauk prawnych.
Obecnie jest profesorem zatrudnionym w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1990-1996 był prodziekanem, a w latach 1999-2005 dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1998-2019 kierował Katedrą Prawa Finansowego na tymże wydziale. Ponadto od 1998 r. do 2007 r. był kierownikiem Podyplomowych Studiów Skarbowości prowadzonych wspólnie przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Izbę Skarbową w Szczecinie.
Jest współzałożycielem i członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej (od 2002 r.). W latach 2011-2014 był członkiem (z wyboru) Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Jest członkiem Rady Naukowej czasopism: „Acta Iuris Stetinensis”, „Annual Center Review”, „Kwartalnik Prawno-Finansowy”, „Prawo Budżetowe Państwa i Samorządu”. Był członkiem Rady Programowej czasopisma „Edukacja Prawnicza” (2000-2005); członkiem Rady Programowej czasopisma „Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych” (2005-2011); członkiem Zarządu i skarbnikiem Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Edukacji i Współpracy Gospodarczej w Szczecinie (2002-2005); członkiem Komitetu Redakcyjnego Wielkiej Encyklopedii Prawa odpowiedzialnym za działy prawo finansowe oraz prawo gospodarcze publiczne (wydanej w 2005 r.). W 2014 r. został powołany w skład Komitetu Redakcyjnego 25-tomowej Wielkiej Encyklopedii Prawa jako redaktor tomu pt. Prawo finansowe.
Opublikował ponad 700 prac, w tym m.in. 8 monografii i 17 systematycznych komentarzy do ustaw, 5 podręczników (wielokrotnie wznawianych), 195 artykułów, 135 studiów i rozdziałów w pracach zbiorowych, 240 haseł w Wielkiej Encyklopedii Prawa, 80 publikacji elektronicznych. Dotychczas redagował 9 prac zbiorowych, w tym współredagował Wielką Encyklopedię Prawa (Warszawa 2005, FUNDACJA UBI SOCIETAS IBI IUS 2017). Aktywnie uczestniczył w 130 konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych. Najważniejsze publikacje to: Sytuacja prawna osoby zagranicznej w polskim prawie dewizowym (Szczecin 1997), Subwencje i dotacje jednostek samorządu terytorialnego (Warszawa 2002), Prawno-finansowe formy wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego (współautor E. Tegler, Zielona Góra 1996), Komentarz systematyczny do ustawy o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej (w pracy zbiorowej pod red. E. Fojcik-Mastalskiej, Prawo bankowe, Warszawa 1997), Komentarz do ustawy o opłacie skarbowej i o podatku od czynności cywilnoprawnych (Warszawa 2001, 2003, 2009, 2018), Komentarz do ustawy o podatku od spadków i darowizn (Warszawa 2002), Prawo dewizowe – komentarz (Kraków 2003), Prawo bankowe (Kraków 2004, wyd. I; Kraków 2005, wyd. II), Prawo bankowe (Warszawa 2008, wyd. III; Warszawa 2011, wyd. IV; Warszawa 2017, wyd. V), Prawo finansowe (Warszawa 2007, 2010), Prawo bankowe – komentarz (Warszawa 2013), Ustawa o kredycie konsumenckim – komentarz (Warszawa 2014); Komentarz do ustawy o finansach publicznych (redaktor naukowy i autor komentarzy, Warszawa 2019, 2020), Fundusz Dróg Samorządowych: komentarz (współautor M. Ofiarska, Warszawa 2020). Od 1994 r. jego poglądy były cytowane ponad 5000 razy w pracach naukowych innych autorów i judykaturze.
Dotychczas wypromował 14 doktorów nauk prawnych, uczestniczył jako recenzent w 37 przewodach doktorskich oraz 31 przewodach habilitacyjnych, a także w 4 postępowaniach o nadanie tytułu naukowego profesora. Przygotował ponadto 1 recenzję w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa (w Uniwersytecie Wrocławskim). Sporządzał wielokrotnie recenzje w postępowaniach konkursowych na stanowiska profesorów nadzwyczajnych oraz zwyczajnych w innych krajowych ośrodkach akademickich.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół finansów publicznych i prawa finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem jego dyscyplin szczegółowych, tj. prawa finansowego samorządu terytorialnego, prawa podatkowego (ogólnego i szczegółowego), prawa bankowego oraz prawa dewizowego. Najstarszy nurt badań dotyczył istoty prawnej i granic reglamentacji obrotu dewizowego w Polsce. Drugi nurt badań obejmuje zagadnienia prawa rynku finansowego (w szczególności działalności bankowej i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, regulowanej działalności firm pożyczkowych, nadzoru finansowego oraz prawnych gwarancji stabilności podmiotów działających na rynku finansowym). Trzeci nurt badawczy skoncentrowany jest na wybranych regulacjach ogólnego i szczegółowego prawa podatkowego (np. statusie prawnym urzędowych interpretacji przepisów prawa podatkowego, przesłankach udzielania ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych, ulgach i zwolnieniach w podatkach dochodowych). Obszerny nurt badań dotyczy zagadnień prawa finansowego samorządu terytorialnego (podatków i opłat lokalnych, dotacji i subwencji dla jednostek samorządu terytorialnego, celów emisji obligacji komunalnych, wsparcia jednostek samorządu terytorialnego z różnych państwowych funduszy celowych). Najnowsze badania obejmują zagadnienia kredytów konsumenckich (zasad ich udzielania, dopuszczalnych form reklamy).
Wielokrotnie był nagradzany nagrodami Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego (I, II oraz III stopnia) za osiągnięcia naukowe i organizacyjne. W roku 2004 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.