• 15 PAŹ 23
    Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo finansowe w obliczu wyzwań zrównoważonego rozwoju” (26-27 października 2023 r.)

Zespół Badawczy Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Koło Naukowe Prawa Finansowego FiskUS zapraszają do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prawo finansowe w obliczu wyzwań zrównoważonego rozwoju”. Konferencja odbędzie się w Szczecinie, w siedzibie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w dniach 26-27 października 2023 r.

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i poglądów, a także prezentacja wyników najnowszych badań dotyczących aspektów zrównoważonego rozwoju w szeroko rozumianym prawie finansowym. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu kierujemy szerokiego grona zainteresowanych potrzebą zintegrowanych działań o charakterze finansowym w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym Polski i innych krajów Europy.

W konsekwencji wykorzystania finansowoprawnych instrumentów w otoczeniu społeczno-gospodarczym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.
    Specjalna uwaga poświęcona zostanie młodym naukowcom (doktorantom, studentom, członkom kół naukowych), którzy będą mieli szansę na prezentację efektów swojej pracy badawczej i skorzystanie z doświadczenia oraz wskazówek starszych kolegów. Dodatkowym zamierzeniem organizatorów jest promocja tradycji i kultury akademickiej, zaprezentowanie walorów Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konferencja przyjmie formę hybrydową. Program Konferencji obejmie wystąpienia i prezentacje uczestników zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej. Ponadto przewidziany został panel dyskusyjny pt. Podatek ekologiczny jako narzędzie ochrony środowiska.

Organizatorzy planują wydanie monografii pokonferencyjnej w wydawnictwie z wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe Ministerstwa Edukacji i Nauki (poziom I – 80 pkt)

Obszary tematyczne:
    • Wpływ inflacji, kryzysu pandemicznego i geopolitycznego na finanse publiczne
    • Ekologizacja danin publicznych
    • Inwestycje i absorpcja środków pochodzących z UE
    • Nierówności fiskalne i mechanizmy korekcyjno-wyrównawcze
    • Efektywne zarządzanie finansami publicznymi
    • Partycypacja obywatelska
    • Specyfika problemów finansowych największych miast w Polsce
    • Zrównoważony rozwój na rynku finansowym
    • Europejski Zielony Ład
    • Współczesne wyzwania finansów publicznych