• 10 MAJA 23
    „Decentralizacja władzy publicznej w Ukrainie. Osiągnięcia, problemy i perspektywy” – 12 maja 2023 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w V Konferencji Naukowo – Praktycznej pn. „Decentralizacja władzy publicznej w Ukrainie. Osiągnięcia, problemy i perspektywy”, która odbędzie się w formule online w dniu 12 maja 2023 r.

Celem konferencji jest omówienie osiągnięć reformy decentralizacyjnej na obecnym etapie, problematyki organizacji i funkcjonowania samorządu terytorialnego w stanie wojennym oraz powojennej odbudowy kraju, a także perspektyw reformy samorządu komunalnego zgodnie z europejskimi zasadami i standardami. Do udziału w konferencji zaproszeni są przedstawiciele władz państwowych i organów samorządu terytorialnego, pracownicy naukowi i naukowo-pedagogiczni, działacze społeczni, wszyscy, którzy są zainteresowani decentralizacją władzy publicznej i włączają się w pomyślne wdrażanie reform na Ukrainie.

Tematy konferencji:

• Naukowe, metodologiczne, organizacyjne i prawne podstawy reformy decentralizacyjnej na Ukrainie w świetle doświadczeń zagranicznych.
    • Wsparcie organizacyjno-prawne funkcjonowania wspólnot terytorialnych oraz działalności organów samorządu terytorialnego w stanie wojennym i powojennej odbudowie.
    • Działania władz publicznych w celu zapewnienia praw i wolności człowieka i obywatela w związku z rosyjską agresją zbrojną (doświadczenia krajowe i zagraniczne).
    • Rola instytucji demokracji bezpośredniej w reformie samorządowej (wymiar krajowy i europejski).
    • Współpraca międzygminna w kontekście przezwyciężania skutków rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainie.
    • Zapewnienie zrównoważonego rozwoju gospodarczego społeczności w stanie wojennym i powojennej odbudowy kraju.

PROGRAM KONFERENCJI

Rejestracja do dn. 10 maja 2023 r. (kliknij TUTAJ)

Konferencja odbędzie się 12 maja 2023 r. zdalnie, na platformie Zoom, za pośrednictwem linku, który zostanie wysłany do uczestników najpóźniej w dniu konferencji, do godziny 9.00.

Języki robocze konferencji: ukraiński, polski, angielski.

Kontakt z organizatorem: dr Tetyana Kurylo, e-mail: tetyana.kurylo@usz.edu.pl.

Organizatorzy konferencji:

• Instytut Państwa i Prawa im. Koretskiego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy – Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki (Wydział Prawa, Wydział Stosunków Międzynarodowych)
    • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Serdecznie zapraszamy!