Celem naukowym koła Teoretyków Suicydologii jest analiza zjawiska samobójstwa (m.in.) z perspektywy prawnej, kryminologicznej, kryminalistycznej, psychologicznej, psychiatrycznej i socjologicznej.
O tym, że zjawisko samobójstwa jest problemem zasługującym na pogłębioną analizę nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wskazać wystarczy, że co roku śmiercią samobójczą ginie w Polsce około 5-6 tysięcy osób, a około 9-10 tysięcy osób usiłuje odebrać sobie życie (zob. Statystyki policyjne, http://statystyka.policja.pl/). Gdy dodamy do tego dane WHO, z których wynika, że: 1) co roku milion ludzi odbiera sobie życie; 2) samobójstwo stanowi drugą, co do częstości występowania, przyczynę śmierci osób w wieku od 15 do 19 roku życia, a trzecią – w przypadku grupy wiekowej od 15 do 44 roku życia; oraz, że 3) w roku 2020 samobójstwa mogą stanowić nawet 2,4% wszystkich „chorób”, od razu stwierdzimy, że dyskutowane zjawisko (zjawisko samobójstwa) stanowi istotny problem społeczny, wart zainteresowania przedstawicieli wszystkich nauk, w tym także – przedstawicieli nauk prawnych (zob. Public health action for the prevention of suicide: a framework, WHO 2012). Zaryzykować można nawet stwierdzenie, że częstość występowania rzeczonego zjawiska, pojawiające się na jego gruncie pole do nadużyć, godzenie samobójcy w najwyższe – przynajmniej w przekonaniu znakomitej większości społeczeństwa – dobro, jakim jest życie człowieka, a nadto fakt, że próby samobójcze podejmują coraz to młodsze osoby, wymuszają wręcz podjęcie przez prawników głębszej, niż to się czyniło dotychczas, refleksji nad dyskutowaną problematyką.
Spotkania Koła Naukowego oraz inne podejmowane w jego ramach inicjatywy mają przy tym za zadanie nie tylko rozwijanie wiedzy członków Koła (i pozostałych członków społeczności akademickiej), ale również realizację celów zgodnych z celami Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego (zob. Statut PTS, http://suicydologia.org/statut/), konkretniej zaś:
- działanie na rzecz afirmacji życia i poprawy jego jakości;
- przeciwdziałanie dehumanizacji życia i degradacji wartości człowieka;
- wpływanie na wzrost świadomości zagrożeń społecznych i indywidualnych, w tym suicydogennych, jakie niesie ze sobą rozwój współczesnej technologiczno-informatycznej cywilizacji;
- organizowanie konferencji naukowych dla członków Koła i osób zajmujących się praktycznie i teoretycznie problemami suicydologicznymi.
W roku akademickim 2017/2018 Koło zamierza podjąć szereg działań zmierzających do zrealizowania wskazanych wyżej celów, w szczególności zaś zamierza zorganizować kilka konferencji naukowych (pierwsza konferencja winna się odbyć na początku 2018 roku), warsztatów oraz spotkań z zaproszonymi gośćmi (Koło podejmie próbę zaproszenia do Szczecina uznanych specjalistów z zakresu suicydologii, w tym przede wszystkim przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego).
e-mail: zachodniopomorskioddzialpts@gmail.com
Opiekun koła: dr Konrad Burdziak
KARTA KOŁA NAUKOWEGO