• 10 GRU 23
    54. spotkanie naukowe w ramach międzynarodowego seminarium – IUS PRIVATUM (Collegium Polonicum)

Dnia 15 listopada 2023 roku w Collegium Polonicum odbyło się 54. spotkanie naukowe w ramach międzynarodowego seminarium – IUS PRIVATUM. Gościem Katedry Polskiego i Europejskiego Prawa Prywatnego oraz Komparatystyki Prawa i prowadzonego przy niej koła naukowego ,,Forum Ius Privatum” był dr hab. Zbigniew Kuniewicz, prof. US z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, który wygłosił wykład pn. „Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu niemieckiej spółki akcyjnej wobec spółki (§ 93 AktG)”. Wykład odbył się w ramach stażu naukowego Pana Profesora na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

W ramach spotkania odbył się również panel ekspercki prowadzony przez studentów Collegium Polonicum, w którym wzięła udział obok profesora Kuniewicza dwójka doktorantów ze Szczecina: Maria Wysocka-Orlik oraz Luiza Jedlińska. Podczas dyskusji poruszone zostały miedzy innymi tematy nowo wprowadzonej w polskim systemie prawnym reguły biznesowego osądu tzw. business judgment rule. Całe wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej.

Seminarium stworzyło przestrzeń do spotkań nauki z praktyką, prawa krajowego z prawem obcym, a także młodych badaczy z ekspertami. Wszystko to wzbogaca dyskurs naukowy, służy poprawie jakości badań, a także nawiązaniu współpracy i wymianie naukowej z innymi ośrodkami badawczymi. Różnorodność seminarium odzwierciedla się również w tematyce referatów, które mają charakter interdyscyplinarny i dotyczą prawa cywilnego,
    rodzinnego, ubezpieczeniowego, handlowego, gospodarczego, pracy, medycznego, a także międzynarodowego prawa prywatnego, europejskiego prawa prywatnego oraz postępowania cywilnego.

Profesor Zbigniew Kuniewicz jest specjalistą w dziedzinie prawa cywilnego i handlowego, autorem ponad 170 publikacji naukowych, w tym monografii, rozdziałów w pracach zbiorowych oraz artykułów, komentarzy i glos do orzeczeń Sądu Najwyższego. Przez wiele lat pełnił również funkcje Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Obecnie jest przewodniczącym Rady Naukowej Wydziału.

IUS PRIVATUM – powstało w 2015 r. z inicjatywy profesora Arkadiusza Wudarskiego – jest to seminarium badawcze prawa prywatnego, którego celem jest prezentacja wyników badań, wymiana poglądów, analiza i ocena zachodzących oraz planowanych zmian w prawie prywatnym, a także poszukiwanie rozwiązań problemów występujących w praktyce stosowania prawa.

Wykaz dotychczasowych posiedzeń: Ius Privatum • Wydział Prawa • Uniwersytet Europejski Viadrina (europa-uni.de)

Fot. Karolina Piotrowska