• 09 KW. 18

Wycieczka do Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira Skrzypka

bozek-centrum-pieniadza-zdjecie

W dniach 7-8 kwietnia 2018 r. uczestnicy drugiego etapu IV edycji Konkursu Wiedzy Prawno-Ekonomicznej pod hasłem „Prawne i ekonomiczne ujęcie pieniądza oraz instytucji prawa papierów wartościowych” – projektu realizowanego przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej wzięli udział w wycieczce do Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira Skrzypka. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawował dr Wojciech Bożek wspólnie z dr Ewą Kowalewską oraz mgrem Pawłem Mańczykiem.

W ww. wycieczce wzięli udział również członkowie Koła Naukowego Prawa Finansowego FISKUS działającego przy Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

W pierwszym dniu wycieczki zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP rozpoczęło się od wystaw stałych poświęconych zagadnieniom narodzin pieniądza i prezentacji pierwszych form, jakie przyjmował w starożytności, po czym uczestnicy mieli możliwość przybliżenia tematyki pieniądza monetarnego, a finalnie – wirtualnego. W trakcie wystawy „Skarbiec” możliwe okazało się spełnienie marzeń każdej osoby odwiedzającej Narodowy Bank Polski, tzn. wejście do skarbca, w którym za potężnymi drzwiami znajdują się ukryte w skrytkach złote monety, a w środku skarbca spoczywa prawdziwa sztaba złota, którą można było dotknąć, a nawet spróbować podnieść. Uczestnicy wycieczki zobaczyli, ile miejsca zajmuje milion złotych w 10-złotowych banknotach i jak konwojuje się transporty z pieniędzmi.

W drugim dniu wycieczki szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Laboratorium autentyczności”, połączona z warsztatami przeprowadzonymi przez animatorów Narodowego Banku Polskiego, w trakcie których sprawdzano autentyczność pieniądza. Uczestnicy wycieczki poznali typy istniejących zabezpieczeń (w świetle UV znaki wodne, paski opalizujące i druk recto-verso) banknotów. Można było również upewnić się, czy banknoty z własnego portfela uczestników wycieczki były oryginalne.

Organizatorzy wycieczki żywią nadzieję, że wizyta w Centrum Pieniądza NBP stanowiła wspaniałe przeżycie duchowe, pogłębiające wiedzę prawno-ekonomiczną uczestników.