• 19 KW. 23
    Wizyta władz Wydziału Prawa Uniwersytetu Wileńskiego

Kolejny ważny dzień dla Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć władze Wydziału Prawa Uniwersytetu Wileńskiego (Universitas Vilnensis), Dziekana Wydziału Prawa VU – Assoc. Prof. Dr. Haroldasa Šinkūnasa, Wicedziekana Wydziału Prawa ds. Studiów VU –  Assoc. Prof. Dr. Vigitę Vebraite, byłego Dziekana Prawa VU – Prof. Dr. Tomasa Davulisa oraz Assist. Prof. Dr. Elenę Masnevaite.  Spotkanie dotyczyło rozwoju współpracy pomiędzy Wydziałami.

Niezmiernie cieszymy się z możliwości kontynuowania, tak owocnej współpracy.

[ENG]

Today is another important day for the Faculty of Law and Administration of the University of Szczecin on which we had the pleasure and honour to host the authorities of the Faculty of Law of the Vilnius University (Universitas Vilnensis), Dean of the VU Faculty of Law – Assoc. Prof. Dr. Haroldas Šinkūnas, the VU Vice-Dean for Studies – Assoc. Prof. Dr. Vigita Vebraite, former Dean of the VU Faculty of Law Prof. Dr. Tomas Davulis and Assist. Prof. Dr. Elena Masnevaite.

We are extremely happy that we can continue such fruitful cooperation.