• 18 PAŹ 23
    Wizyta Profesora Arkadiusza Wudarskiego na Uniwersytecie Columbia oraz w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej

Z przyjemnością informujemy, że Pan dr hab. Arkadiusz Wudarski, prof. US jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej podczas pobytu na początku października br. w Nowym Jorku uczestniczył w spotkaniach na Uniwersytecie Columbia oraz w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej. W ramach odbytych rozmów udało się pozyskać nowych partnerów do międzynarodowej współpracy naukowej dla naszego Wydziału.

Columbia Law School (CLS) to jeden z najlepszych wydziałów prawa na świecie, należy do amerykańskiej Ivy League; został założony w 1858 roku jako Columbia College Law School. Wydział Prawa Uniwersytetu Columbia ma wielu wybitnych absolwentów, w tym prezydentów Stanów Zjednoczonych Theodore’a Roosevelta i Franklina Delano Roosevelta, dziesięciu sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, licznych członków gabinetu i doradców prezydenta, a także senatorów i gubernatorów.

Fundacja Kościuszkowska (Kościuszko Foundation) została założona w 1925 r. Fundacja jest niezależną organizacją non-profit, która od prawie 100 lat pielęgnuje wiedzę o polsko-amerykańskiej historii, wspiera intelektualną, naukową i kulturową wymianę pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. W tym obszarze Fundacja podejmuje wiele inicjatyw, przynaje nagrody, oferuje programy stypendialne, organizuje wydarzenia kulturalne oraz wspiera wymianę akademicką. Flagowym programem fundacji jest program „Exchange to the U.S.” umożliwiający polskim naukowcom pracę badawczą w najlepszych amerykańskich uniwersytetach.

Główna siedziba fundacji znajduje się w Nowym Jorku, a jej regionalne oddziały działają w Waszyngtonie D.C., Chicago, Denver, Houston, Filadelfii, Pittsburghu, Springfield, Buffalo oraz Ohio. Od 2010 działa również Fundacja Kościuszkowska Polska, która powstała z inicjatywy Rady Dyrektorów The Kosciuszko Foundation Inc. w Nowym Jorku i we współpracy z amerykańską fundacją realizuje większość działań. Prezydentem Kościuszko Foundation w Nowym Jorku jest Marek Skulimowski, a funkcje prezesa w Warszawie pełni profesor Grażyna Czetwertyńska.