• 05 GRU 21
    The impact of war crimes commited in the Bosnian war on present day Bosnia and Herzegovina

W najbliższy poniedziałek, tj. 6 grudnia br. w godz. 17.45 – 20.15 gościć będziemy Pana Gorana Šimića Assoc. Prof. PhD z Uniwersytetu „VITEZ” w Bośni i Hercegowinie. Pan Profesor poprowadzi wykład na temat wpływu zbrodni wojennych z przeszłości na dzisiejszą Bośnię i Hercegowinę oraz nauczania historii w szkołach w tym zakresie.

_______

We are very pleased to inform you that on 6.12.2021 at 17.45-20.15 we will be hosting Assoc. Prof. Goran Šimić PhD (University „VITEZ”, Bosna and Herzegovina). Professor will give a lecture on influence of the war crimes from the past on today’s Bosnia and Herzegovina and teaching of the history in their schools in regard. You are cordially invited to actively participate, the event will be conducted both in-person and remote learning.

Kod zespołu MS TEAMS : rte26hw, MS Teams link

Miejsce: Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego
    ul. Mickiewicza 16-18, s. 2

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa, wydarzenie będzie prowadzone zarówno w formie stacjonarnej, jak i online.