• 06 PAŹ 22
    Seminarium pn. „Wykorzystanie danych satelitarnych w samorządzie terytorialnym” Ad Astra – WPiA UG

Serdecznie informujemy o seminarium pn .”Wykorzystanie danych satelitarnych w samorządzie terytorialnym” organizowanym przez  Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Metropolitalny oraz Konsorcjum Naukowe Ad Astra, które odbędzie się 10 października br. w sali Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Samorząd terytorialny odpowiada za zaspokajanie znaczącej ilości potrzeb społecznych. Od jego sprawności, skuteczności i efektywności działania zależy więc w dużym stopniu jakość życia mieszkańców. Dlatego oczekuje się od funkcjonariuszy samorządowych tworzenia polityk publicznych odpowiadających na wyzwania współczesności i wykorzystujących dorobek cywilizacji – także organizacyjny i technologiczny. Jednocześnie ludzkość znalazła się w przededniu nowej ery, określanej już nie tylko przez futurystów, ale i naukowców czy innowatorów mianem „ery kosmicznej”. Na obecnym etapie jej rozwoju jej cechą konstytutywną i głównym przejawem są tysiące satelitów pełniących funkcje na rzecz administracji, logistyki, gospodarki czy wojska. Generują one dane, których potencjał praktyczny (wdrożeniowy) jest ogromny w wielu domenach, także funkcjonowania samorządu terytorialnego. I tej tematyce poświęcone jest niniejsze Seminarium.

PROGRAM:
    • 11.00-11.15 – otwarcie Seminarium i powitanie Gości
      dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG (Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego)
      Piotr Borawski (Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska)
      Michał Glaser (Prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot)
    • 11.15-12.00 – referaty:
      dr hab. Jakub H. Szlachetko (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego; Instytut Metropolitalny), „Samorząd terytorialny w przeddzień rewolucji. O ogromnym potencjale tkwiącym w usługach satelitarnym”
      Krzysztof Grotkowski (Polska Agencja Kosmiczna) „Dane satelitarne wsparciem dla samorządów”
      Mariusz Kłoda (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), „Polityka dostępu do danych i informacji z systemu Copernicus w ujęciu rozporządzenia UE ustanawiającego unijny program kosmicznym”
      Krzysztof Mysłakowski, Bernard Stępień (Creotech Instruments S.A.), „Przykłady praktycznych zastosowań danych satelitarnych”
      Sławomir Nichczyński (niezależny ekspert ds. sektora kosmicznego), „Wykorzystanie danych satelitarnych przez samorząd terytorialny. Możliwości i przykłady”
      dr Katarzyna Dąbrowska-Zielińska (Instytut Geodezji i Kartografii – Centrum Teledetekcji Warszawa), „Zastosowania danych satelitarnych na przykładzie Samorządu woj Mazowieckiego”