• 31 SIE 21
    Rekrutacja do programu mobilności studentów i doktorantów MOST – w terminie 1-10 września br.

MOST to program mobilności studentów i doktorantów. Od 1999 r. cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, umożliwiając studiowanie przez semestr lub cały rok akademicki na jednym z dziewiętnastu polskich Uniwersytetów. Rekrutacja do Programu MOST na semestr zimowy oraz cały rok akademicki 2021/2022 zostanie przeprowadzona w dniach od 1 do 10 września 2021 r. Ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi 20 września 2021 r.

W programie uczestniczy 19 uczelni z całej Polski, a ich lista dostępna jest na stronie Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia, na której również znajduje się regulamin uczestnictwa w programie oraz kontakt osób zajmujących się MOST-em w poszczególnych uczelniach.

Udział w Programie jest bezpłatny i niezależny od trybu studiów.

Program MOST daje możliwość:

• realizacji programu studiów na uczelni innej niż macierzysta;
    • wyboru dodatkowych, związanych z zainteresowaniem Studentki/Studenta, zajęć dydaktycznych;
    • nawiązania kontaktu ze specjalistami w danej dziedzinie, pracującymi na uczelni innej niż macierzysta;
    • korzystania z księgozbioru innej uczelni, wykonywania kwerend bibliotecznych poza ośrodkiem macierzystym;
    • prowadzenia badań do pracy seminaryjnej, magisterskiej, czy dysertacji doktorskiej w środowisku powiązanym z przedmiotem analiz;
    • nawiązania kontaktów ze środowiskiem naukowym innego wydziału, instytutu, katedry;
    • wykazania się, także przed przyszłym pracodawcą, umiejętnością adaptacji do nowych warunków, mobilnością.

Proces aplikacji  do Programu MOST jest bardzo prosty. Wystarczy zarejestrować się w Internetowej Rejestracji Kandydatów MOST, uzupełnić wymagane dane, wybrać uczelnię oraz kierunek, na którym chcielibyśmy studiować. Następnie należy wydrukować wypełniony kwestionariusz, podpisać, a  skan takiego dokumentu przesłać na adres mailowy do Uczelnianego Koordynatora Programu MOST – Ewy Czerwińskiej adres e-mail: ewa.czerwinska@usz.edu.pl.

Sprawdzony wniosek przekazany zostanie przekazany Prodziekanowi ds. Studenckich oraz Prorektorowi ds. Studenckich do zatwierdzenia, a następnie wprowadzony przez Koordynatora do systemu IRK MOST. O przyznaniu miejsc zadecyduje Uniwersytecka Komisja Kształcenia.