• 14 LIS 17

Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Historia Prawa Międzynarodowego – twórcy, kierunki, doktryny”

Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego i Dyplomacji „Inter Gentes” WPIA UAM w Poznaniu organizuje Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Historia Prawa Międzynarodowego – twórcy, kierunki,  doktryny”. Wszystkich chętnych zapraszamy do biernego lub czynnego udziału. Więcej informacji w linku do wydarzenia na Facebooku oraz w załącznikach. W razie pytań prosimy o kontakt drogą mailową na adres intergentes.uam@gmail.com. Czekamy na Wasze zgłoszenia.

Historia Prawa Międzynarodowego – twórcy, kierunki, doktryny”

Prawo Międzynarodowe to jedna z najstarszych gałęzi prawa mająca swe początki już w starożytności. Dynamiczny rozwój tej dziedziny w ostatnich dekadach oraz jej coraz mocniej zauważalna obecność w codziennym życiu, skłania do pochylenia się nad jej historią. W myśl słów Emila Ludwiga „Trzeba wpierw studiować historię, jeśli pragnie się dalej ją tworzyć” pragniemy wspólnie przestudiować historię prawa międzynarodowego. Mamy zaszczyt zaprosić państwa na konferencję, której celem jest przybliżenie dziejów tej gałęzi prawa, procesu jej powstawania i ewolucji oraz największych jej postaci, których idee wciąż są tematem debat. Tematyka konferencji obejmować będzie również początki i rozwój organizacji międzynarodowych, jednych z najważniejszych podmiotów w prawie międzynarodowym oraz ich dynamiczny wpływ na kształt tego prawa współcześnie.

Proponowane tematy:

• Przyczyny powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych,
    • Historia powstania ONZ, UE, NATO,
    • Kształtowanie się prawa międzynarodowego,
    • Święte przymierze,
    • Liga narodów,
    • Społeczne uwarunkowania powstania ONZ,
    • Wpływ II wojny światowej na rozwój prawa międzynarodowego,
    • Twórcy prawa międzynarodowego,
    • Kształtowanie się praw człowieka,
    • Kształtowanie się społeczności międzynarodowej w starożytnej Grecji i Rzymie,
    • Konsyliatorzy (ius commune),
    • Hugo Grocjusz, Bartolus de Saxoferrato, Machiavelli,
    • Znaczenie średniowiecznego prawa kanonicznego, prawa rzymskiego, prawa lennego i kodeksów rycerskich,
    • Doktryna wojny sprawiedliwej,

i dyplomacją.

Do wygłoszenia prelekcji zostaną zaproszeni w pierwszej kolejności studenci kierunków prawniczych, historycznych oraz innych kierunków humanistycznych
    z największych ośrodków akademickich w kraju, jak również aplikanci zawodów prawniczych i doktoranci skupiający swe zainteresowania wokół prawa międzynarodowego, doktryn polityczno-prawnych oraz historii prawa. Koło liczy także na obecność w charakterze uczestników biernych wielu studentów i licealistów z całej Polski, zainteresowanych zgłębieniem swej wiedzy z tego zakresu.

Na obecnym etapie organizacji Konferencji przewidujemy obecność około dwudziestu – trzydziestu uczestników czynnych, co ma się przyczynić do stworzenia atmosfery swobodnej wymiany poglądów, zacieśnienia więzi pomiędzy przedstawicielami wymienionych kierunków oraz prezentacji swoich stanowisk w wygłaszanych prelekcjach. Jest to pierwsza ogólnopolska konferencja naukowa, organizowana przez nasze Koło, która porusza wspomnianą tematykę.

Źródłem finansowania konferencji są opłaty konferencyjne i datki sponsorów.