• 06 GRU 23
    Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Dylematy wokół konstytucyjnej pozycji samorządów”

Zespół badawczy Ochrona Praw Człowieka w Polskim Systemie Prawnym działający na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Katedra Prawa Konstytucyjnego, Europejskiego i Międzynarodowego Publicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego mają zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Dylematy wokół konstytucyjnej pozycji samorządów”, która odbędzie się w dniu 7 grudnia 2023 r. w formule zdalnej.

Konferencja „Dylematy wokół konstytucyjnej pozycji samorządów” stanowi kontynuację cyklicznego przedsięwzięcia naukowego, zainaugurowanego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w 2020 r. przez Zespół badawczy Ochrona Praw Człowieka w Polskim Systemie Prawnym. Głównym założeniem Konferencji jest podjęcie szerokiej debaty na temat aktualnych i kluczowych z punktu widzenia praw obywateli i funkcjonowania państwa, problemów.
    Pierwsza edycja wydarzenia pn. „Dylematy polskiego prawa wyborczego” odbyła się w dniu 3 grudnia 2020 r. Współorganizatorami wydarzenia byli: Państwowa Komisja Wyborcza, Krajowe Biuro Wyborcze oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Szczecinie. Druga edycja pn. „Dylematy wokół prawa do sądu” odbyła się 28 kwietnia 2022 r. , zaś jej współorganizatorami był Naczelny Sąd Administracyjny oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych. Wydarzenia te zgromadziły dotychczas ponad 200 uczestników, a ich pokłosiem są dwie monografie wydane nakładem Wydawnictwa C.H. Beck.

Podczas tegorocznej edycji konferencji pn. „Dylematy wokół konstytucyjnej pozycji samorządów” zamierzamy skupić się na współczesnych problemach dotyczących szeroko pojętego „samorządu”. Zakreślony w ten sposób przedmiot rozważań umożliwi Uczestnikom prezentację wyników badań w dwóch głównych aspektach. Po pierwsze, celem konferencji będzie zidentyfikowanie kluczowych problemów i wyzwań związanych z aktualnym modelem samorządu terytorialnego, jako podstawową formą decentralizacji administracji publicznej. W tym zakresie uwagę Uczestników chcielibyśmy skierować przede wszystkim na kwestie związane z zakresem regulacji zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego, jego strukturą, czy zasadami finansowania. Po drugie, interesującym obszarem badawczym wydaje się być także rola samorządu specjalnego, w tym zawodowego i dylematy związane z jego funkcjonowaniem.

Zwieńczeniem obrad konferencyjnych – wzorem poprzednich edycji – będzie wydanie monografii naukowej zawierającej opracowania przygotowane przez Uczestników.

Współorganizatorami trzeciej edycji konferencji są Katedra Prawa Konstytucyjnego, Europejskiego i Międzynarodowego Publicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, Województwo Zachodniopomorskie oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Szczecinie. Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek oraz Związek Miast Polskich.

Serdecznie zapraszamy!