• 21 LUT 21
    Kurs Prawa Azylowego dla Uczelni Wyższych

Informujemy o Kursie Prawa Azylowego dla Uczelni Wyższych organizowanych przez UNHCR Polska – główną agendę ONZ.

Kurs prawa azylowego pod egidą UNHCR prowadzony będzie przez specjalistów i ekspertów działających od lat w tym obszarze prawa. Wśród wykładowców m.in. pracownicy UNHCR, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Fundacji Helsińskiej czy Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.

Kurs ma na celu przybliżenie uczestnikom problematyki zagadnień prawa azylowego zarówno międzynarodowego, rozwiązań unijnych jak i krajowych. Podczas spotkań uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z założeniami, które przyświecały twórcom Konwencji Genewskiej z 1951 r., Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego czy dyskutowanych obecnie założeń Paktu UE o Migracji i Azylu. Przyjrzymy się również działalności orzeczniczej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (zarówno w sprawach polskich jak i zagranicznych), wytycznych UNHCR czy działalności EASO.

Czas trwania kursu: marzec – czerwiec 2021

Miejsce: wszystkie spotkania odbędą się on-line, link do zajęć zostanie przesłany po rejestracji.

Proponowane terminy i tematy zajęć:

1. 11 marca, g. 15:00 – 16.30 : Wprowadzenie do tematyki, UNHCR i jego działania;
    2. 25 marca, g. 15:00 – 16.30: Konwencja Genewska – zakres obowiązywania, wytyczne, status uchodźcy mandatoryjnego;
    3. 8 kwietnia, g. 15:00 – 16.30: Wspólny Europejski System Azylowy – dyrektywy i rozporządzenia (procedury dublińskie, EURODAC, EASO);
    4. 22 kwietnia, g. 15:00 – 16.30: Przepisy prawa polskiego w zakresie udzielania ochrony międzynarodowej;
    5. 6 maja, g. 15:00 – 16.30: Przegląd orzecznictwa ETPCz oraz ETS;
    6. 20 maja, g. 15:00 – 16.30: Dokąd teraz? Pakt UE o migracji i azylu, Frontex, UN Global Compact on Refugees;
    7. 27 maja, g. 15.00 – 15.30: Zakończenie

Kurs zakończony zostanie wydaniem certyfikatu uczestnictwa.

Link do zapisów na zajęcia: https://forms.gle/XotxFbgcQ2z5yPac7

UNHCR to główna agenda ONZ zajmująca się uchodźcami, ustanowiona 14 grudnia 1950 r. Od lat niesie pomoc potrzebującym na całym świecie i jest wiodącą instytucją w zakresie koordynowania i zapewniania dostępu do praw dla osób uciekających przed prześladowaniami.
    Jej Przedstawicielstwo w Polsce zajmuje się monitorowaniem dostępu osób starających się o nadanie statusu uchodźcy do terytorium Polski oraz do rzetelnych procedur azylowych. Do innych zadań należy również ocena warunków przyjmowania i szukanie trwałych rozwiązań dla osób objętych ochroną międzynarodową, innymi formami ochrony, a także bezpaństwowców.