• 08 GRU 22
    Konsiliencyjna Konferencja Kosmiczna 2.0.

W dniach 25-26 listopada 2022 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się Konsiliencyjna Konferencja Kosmiczna 2.0., organizowana przez Instytut Metropolitalny, Konsorcjum Naukowe Ad Astra oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Partnerem wydarzenia był Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konferencja miała charakter inter- i infradyscyplinarny, uczestniczyli w niej przedstawiciele wielu dziedzin i dyscyplin naukowych: prawnicy, inżynierowie, pasjonaci astronomii i kosmosu oraz przedsiębiorcy. Z ramienia Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego czynny udział wzięły: dr hab. Anna Kosińska, prof. US, dr Ewa Kowalewska, dr Dominika Skoczylas, mgr Dominika Trzeszczoń.

Konsiliencyjna Konferencja Kosmiczna 2.0. została poświęcona aktualnym wyzwaniom i zagadnieniom związanym z działalnością człowieka w przestrzeni kosmicznej. Przedstawiono wiele interesujących zagadnień dotyczących wykorzystania usług satelitarnych przez administrację publiczną, górnictwa kosmicznego czy bezpieczeństwa sektora kosmicznego.

Zamysł organizacyjny Konferencji opierał się na dwóch założeniach: konsiliencji i partycypacji Uczestników, co pozwoliło przeprowadzić ciekawą i merytoryczną dyskusję w zakresie rozwoju polityki kosmicznej i meandrów regulacji prawnych dotyczących sektora kosmicznego.