• 06 GRU 23
    III Konsiliencyjna Konferencja Kosmiczna – Gdańsk 2023

Dnia 24 listopada 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się Trzecia Konsiliencyjna Konferencja Kosmiczna, której organizatorami byli Ad Astra. Center for Space Policy and Law oraz Centrum Prawa Nowych Technologii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Z ramienia Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego czynny udział w konferencji wzięli:

• dr hab. Ewa Kowalewska i mgr Dominika Trzeszczoń (referat pn. „Ile kosztuje bezpieczeństwo w kosmosie – wydatki na misje kosmiczne);
    • dr Łukasz Dubiński (referat pn. „Wykorzystywanie sztucznej inteligencji w eksplorowaniu przestrzeni pozaziemskiej a Space Safety w polityce kosmicznej Rzeczypospolitej Polskiej  – zagadnienia prawne”);
    • dr Agata Pyrzyńska (referat pn. „Astronauci i wybory – rozważania o głosowaniu z przestrzeni kosmicznej”);
    • mgr Bartosz Namieciński (referat pn. „Wykorzystanie systemu satelitarnej detekcji podatkowej a zasady bezpiecznego przetwarzania danych”).

Moderatorem panelu naukowego była dr Dominika Skoczylas.

Ramowa agenda KKK przewidywała trzy sesje: sesję networkingową; sesję koncepcyjną „Metropolitalne Centrum Usług Satelitarnych. Zarys koncepcji” wraz z dyskusją oraz sesję naukową – z referatami.

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego był partnerem strategicznym konferencji.