• 29 LIS 21
    I Konsiliencyjna Konferencja Kosmiczna – relacja z wydarzenia

Informujemy, że w dniach 26-28 listopada 2021 r. w Gdańsku (Hevelianum) odbyła się I Konsiliencyjna Konferencja Kosmiczna, organizowana przez Instytut Metropolitalny i Konsorcjum Naukowe Ad Astra. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wielu dziedzin i dyscyplin naukowych: biolodzy, prawnicy, inżynierowie, a także pasjonaci astronomii i  kosmosu oraz przedsiębiorcy. Z ramienia Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego czynny udział wzięli: dr hab. Wojciech Staszewski, prof.US, dr hab. Mariusz Nawrocki, prof. US, dr Wojciech Bożek, dr Ewa Kowalewska, dr Dominika Skoczylas, mgr Karolina Słotwińska mgr Agata Szwed i mgr Bartosz Pacholski.

I Konsiliencyjna Konferencja Kosmiczna została poświęcona aktualnym wyzwaniom i zagadnieniom związanym z działalnością człowieka w przestrzeni kosmicznej, obejmującymi m.in. kwestie górnictwa kosmicznego, ochrony środowiska kosmicznego, turystyki kosmicznej czy funkcjonowania rynku technologii kosmicznych.

Zamysł organizacyjny Konferencji opierał się na dwóch założeniach: konsiliencji i partycypacji Uczestników, co pozwoliło przeprowadzić ciekawą i merytoryczną dyskusję dotyczącą rozwoju polityki kosmicznej i tworzenia prawa kosmicznego.