• 23 KW. 22
    „Czechosłowacja-Monachium-Ukraina. Kulisy, skutki, analogie” – 26 kwietnia 2022 r. (wtorek), godz. 16.00.

Z przyjemnością zapraszamy na spotkanie z o. Tomaszem Dostatnim OP pt. „Czechosłowacja-Monachium-Ukraina. Kulisy, skutki, analogie”, które odbędzie się 26 kwietnia 2022 r. (wtorek) o godz. 16:00.

Spotkanie odbędzie się w budynku Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego / Biblioteka Główna US (ul. Mickiewicza 16-18) w sali 317.

____
    Tomasz Dostatni OP – dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista, tłumacz języka czeskiego, zaangażowany w dialog ekumeniczny, międzyreligijny i społeczny.

Ukończył studia filozoficzne i teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Kształcił się także w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów oraz uczęszczał na wykłady z literatury polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku.

Ojciec Dostatni OP jest wybitnym intelektualistą, a zarazem aktywnym kaznodzieją i duszpasterzem. Często zabiera krytyczny głos w debacie publicznej, prowadzi rozmaite dyskusje, publikuje w prasie świeckiej i katolickiej, pisze książki, a także angażuje się na rzecz dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego i społecznego. Pełnił różne funkcje zarówno w organizacjach zakonu jak i świeckich, także niezwiązanych z Kościołem katolickim: fundacjach, prasie, teatrze, współpracy przy prowadzeniu festiwali, przyznawaniu nagród itd.W 1990 r. został przeniesiony do Pragi. Pełnił tam funkcje mistrza nowicjatu, proboszcza Polskiej Parafii Personalnej oraz korespondenta Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. W Pradze założył również Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej.Po powrocie do Polski mieszkał w poznańskim klasztorze, gdzie pracował jako dyrektor dominikańskiego Wydawnictwa W drodze. Następne 20 lat spędził w Lublinie, a od połowy 2020 roku mieszka w klasztorze w Szczecinie.