• 26 KW. 23
    „Aleją Gwiazd…” – cykl seminariów z prawa kosmicznego

Cykl seminariów z prawa kosmicznego w związku z prezydencją WPiA US w Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lascha W związku z prezydencją Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lascha, zapraszamy do udziału w trzech seminariach on – line, których celem jest zapoznanie studentów i wszystkich zainteresowanych osób z podstawami prawa kosmicznego i popularyzacja zagadnień związanych w prawnymi aspektami eksploracji kosmosu.

Prelegentami podczas spotkań będą wybitni przedstawiciele nauk prawnych, których zainteresowania dotyczą prawa kosmicznego.

Na pierwsze seminarium zapraszamy już 27 kwietnia  br. o godzinie 17.00.

Naszymi gośćmi będą:

• Prof. UW dr hab. Katarzyna Myszona-Kostrzewa, Kierownik Zakładu Międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
    • Ambasador Andrzej Misztal, Przewodniczący Grupy ds. potencjalnych modeli prawnych działalności w zakresie poszukiwania, eksploatacji i wykorzystania zasobów kosmicznych Podkomitetu Prawnego Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ
    • Anna Sobieraj – Kozakiewicz, Radca prawny w Polskiej Agencji Kosmicznej

Seminaria będą się odbywać online na MS Teams w kwietniu, maju i czerwcu 2023 r.

Osoby, które będą uczestniczyć we wszystkich trzech spotkaniach, otrzymają certyfikat uczestnictwa.

Prof. UW dr hab. Katarzyna Myszona-Kostrzewa – Profesor, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski; kierownik Katedry Międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego, kierownik Podyplomowego Studium Prawa Międzynarodowego i Służby Zagranicznej, Uniwersytet Warszawski; kierownik Sekcji Prawa i Polityki Kosmicznej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Stypendysta Stypendium Królowej Elżbiety II oraz Stypendium Josepha Conrada. Główne obszary badań: prawo lotnicze i kosmiczne, prawo organizacji międzynarodowych.

Andrzej Misztal – (w służbie dyplomatycznej od 1992 do 2022 r.). w trakcie swojej kariery pełnił funkcje Dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego, Doradcy Prawnego RP przy ONZ oraz przedstawiciela RP w VI Komitecie Zgromadzenia Ogólnego NZ. Był także zastępcą Ambasadora-Stałego Przedstawiciela RP przy Biurze ONZ w Genewie. Ponadto reprezentował Polskę w Komisji Międzynarodowej do spraw Międzynarodowej Służby Poszukiwań (ITS) w Bad Arolsen, był Wyższym Urzędnikiem Arktycznym (Senior Arctic Official) – przedstawicielem RP przy Radzie Arktycznej.

Jako przedstawiciel Polski i szef delegacji, uczestniczył w szeregu negocjacjach dwustronnych i wielostronnych, w tym pod egidą ONZ, Unii Europejskiej (przewodniczył grupie Relex/Sankcje w ramach Rady UE), a także w Radzie Europy. W latach 2018-2020 pełnił funkcję Przewodniczącego Podkomitetu Prawnego Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (COPUOS). Obecnie sprawuje funkcję przewodniczącego grupy roboczej ds. zasobów kosmicznych (wybrany w czerwcu 2021 r.). Aktualnie jest niezależnym ekspertem. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym publicznym, w tym w prawie humanitarnym, rozbrojeniowym i kosmicznym.

Anna Sobieraj-Kozakiewicz – ,Od 2015 r., członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, wcześniej adwokat Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także francuskojęzycznych prawniczych studiów magisterskich z zakresu francuskiego i europejskiego prawa biznesowego na Uniwersytecie w Poitiers (Francais et europeen droits des affaires, Universite a Poitiers). Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu prawa amerykańskiego – Center for American Law Studies (Levin College of Law – University of Florida, USA), Podyplomowych Studiów Zamówień Publicznych Wydziału Prawa I Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Public Relations, Instytut Biznesu i Uniwersytet Warszawski. Dyplomowany członek rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.
    Uczestnik licznych kursów zagranicznych w obszarze prawa międzynarodowego, w tym Kursu Prawa Porównawczego na Uniwersytecie Roberta Schumana w Strasburgu. Doradca ds. legislacji w Sejmie RP w latach 2012-2015 r. Współtwórca wielu obowiązujących aktów normatywnych. Radca prawny w Polskiej Agencji Kosmicznej od 2016 r. Wieloletni współpracownik wiodących kancelarii prawnych, specjalizujących się w obsłudze podmiotów gospodarczych w zakresie prawa wysokich technologii oraz prawa zamówień publicznych oraz kluczowych organów i instytucji administracji publicznej. Założycielka i zarządzająca kancelarii Legal & Tax specjalizującej się w obsłudze prawnej i podatkowej osób indywidualnych i przedsiębiorstw.