• 09 PAŹ 23

dr Wioletta Niemiec

Stanowisko: Starszy wykładowca (z dr)

e-mail: wioletta.niemiec@usz.edu.pl
    telefon służbowy: (91) 444 28 63

ul. Narutowicza 17a
    pok. 306

Publikacje do dnia 1.10.2023 r., które nie są afiliowane na rzecz WPiA US

Monografie

1. Doręczenia w polskim prawie karnym procesowym, Gdańsk, 2019.

Rozdziały w monograficznych pracach zbiorowych w języku polskim

1. Skuteczność czynności procesowych oraz rodzaje skutków procesowych: wprowadzenie do problematyki, (w:) D. Gil (red.), Skutki czynności procesowych w świetle standardów europejskich, Lublin, 2014, (współautorstwo K. Woźniewski).
    2. Dowód doręczenia w postępowaniu karnym i administracyjnym – wybrane zagadnienia, (w:) D. Gil (red.), Dowód w procesie karnym w perspektywie porównawczej. Współczesne Problemy Wymiaru Sprawiedliwości, Kraków 2016, nr 6.
    3. Czynności faktyczne w procesie karnym – wybrane zagadnienia, (w:)  Sł. Steinborn, K. Woźniewski (red.), Proces karny w dobie przemian: zagadnienia ogólne, Gdańsk, 2018. Skarga na bezczynność organu w postępowaniu o ustalenie odszkodowania za pozbawienie prawa własności nieruchomości pod drogi publiczne [w:]  red. E. Wójcicka, Sądowa kontrola administracji publicznej. Doświadczenia, dylematy, perspektywy. Częstochowa 2017, s. 119-139.
    4. Opiekun faktyczny osoby nieporadnej w postępowaniu karnym – wybrane zagadnienia, (w:) D. Gil, A. Piasecki (red.), Rola reprezentantów stron w postępowaniach sądowych, Współczesne Problemy Wymiaru Sprawiedliwości, Kraków, 2019, nr 9.
    5. Uprawnienia rzecznika interesu społecznego w postępowaniu przed Sądem Najwyższym w przedmiocie skargi nadzwyczajnej, (w:) D. Gil. A. Piaseczny (red.), Zmiany w Sądzie Najwyższym i ich wpływ na ostateczny wynik postępowań sądowych, Kraków, 2019.
    6. „Sprzeciw” pokrzywdzonego na skazanie bez rozprawy jako „warunkowa czynność karnoprocesowa”, (w:) D. Gil (red.), Wokół mediacji i porozumień procesowych w postępowaniu karnym, Kraków, 2020.
    7. Ograniczenia apelacji w wyrokach konsensualnych (WPiA/KPKPiK/ZkiPD), (w:) D. Gil (red.), Przyczyny środków zaskarżenia w perspektywie prawa do sprawiedliwego orzeczenia, Kraków, 2022.

Rozdziały w monograficznych pracach zbiorowych w języku obcym

1. Подтверждение факта вручения процессуальных документов в Республике Польша, (w:)   Ю. В. Францифоров [i in.] (red.), Доказательства и доказывание в уголовном судопроизводстве: история, современность и перспективы развития: Сборник статей по материалам Международной научно-практической конференции, посвященной 95-летию со дня рождения Цили Моисеевны Каз (г. Саратов, 3 апреля 2020 г.), 2020, ФГБОУ ВО „Саратовская государственная юридическая академия”.

Artykuły w języku polskim

1. Prawidłowe doręczenie pisma procesowego. Glosa do wyroku SN z dnia 26 września 2012 r., V KK 297/12, Gdańskie Studia Prawnicze – Przegląd Orzecznictwa, nr 2, 2013.
    2. Metody doręczania pism procesowych w sprawach karnych, „Wrocławskie Studia Sądowe”, vol. 5, nr 3, 2016.
    3. Wykładnia zwrotu „sąd w dotychczasowym składzie” zawartego w przepisie art. 30 ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 29 listopada 2016 r., I KZP 9/16, „Gdańskie Studia Prawnicze – Przegląd Orzecznictwa”, nr 2, 2017.